Ślązacy w czasie II wojny światowej

„Tajemnica Cecylii Broll” jest literackim debiutem autora. Została wydana w połowie 2021 roku. Stanowi wyraz fascynacji wyjątkowym zakątkiem Europy, jakim jest dawny styk trzech europejskich cesarstw: skrawkiem śląskiej ziemi pomiędzy Gliwicami, Bieruniem i Mysłowicami.

Fabuła książki rozgrywa się w sierpniu 1942 r., kiedy to młody żołnierz z Tychów, gefreiter Henryk (Heinrich) Krawietzki, przyjeżdża z frontu wschodniego do rodzinnego miasta na trzytygodniowy urlop zdrowotny. Tu dowiaduje się, że zamordowana została jego kuzynka - mieszkająca w Bieruniu Cecylia Broll. Hajnel postanawia wyjaśnić okoliczności śmierci krewnej. Przy okazji śledztwa, które rozpoczyna, poznajemy życie na Śląsku, nie tylko w czasach wojny. Autor porusza trudne tematy i dylematy z jakimi od wieków zmagali się Ślązacy - ich troski, radości i wynikające z nich podejście do życia.

Książka bazuje na oryginalnych dokumentach, zbiorze korespondencji, kartek feldpostu i zdjęciach zmarłej w latach 90-tych krewnej autora z Mysłowic. Jej bogata i intrygująca kolekcja pamiątek stała się przyczynkiem do wysnucia opowieści o tamtych czasach w niebanalnej konwencji kryminalnej.

Opis oparty na materiałach ze strony: https://tajemnicabroll.wordpress.com/